Ksiądz skazany za pedofilię odwołany. Nie jest już proboszczem

Ksiądz skazany za pedofilię od dziś nie jest już proboszczem parafii św. Jakuba w Brożcu. Arcybiskup Józef Kupny podjął decyzję o jego odwołaniu i mianowaniu jego następcy. – Chociaż wyrok uległ już zatarciu, Ksiądz Arcybiskup po rozpoznaniu sprawy, wziął w tym przypadku pod uwagę empatię wobec ofiar i chęć uniknięcia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w przyszłości – tłumaczy decyzję odwołania księdza Edwarda P. kanclerz archidiecezji wrocławskiej Stanisław Jóźwiak.

O sprawie powrotu księdza Edward P. na stanowisko proboszcza pisaliśmy jako pierwsi (Ksiądz skazany za pedofilię znów jest proboszczem. Kuria: zadbamy, by nic złego się nie stało). Przypomnijmy, że ksiądz Edward to „bohater” jednej z najgłośniejszych na Dolnym Śląsku afer pedofilskich w Kościele katolickim. Przez wiele miesięcy molestował ministrantów. W 2003 roku sąd prawomocnie skazał go za molestowanie seksualne. Już w 2006 roku ksiądz wrócił do posługi kapłańskiej. Ostatnio został proboszczem w parafii św. Jakuba w Brożcu w dekanacie Wiązów (archidiecezja wrocławska), mimo wcześniejszych zapewnień biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci.

Gdy o sprawę zapytaliśmy wrocławską kurię, usłyszeliśmy, że wyrok dla księdza uległ zatarciu, a nie było w nim zakazu pełnienia funkcji duszpasterskiej, dlatego od strony prawa nie było przeciwwskazań, by ksiądz objął parafię. Ksiądz Stanisław Jóźwiak, kanclerz archidiecezji wrocławskiej, który z nami wówczas rozmawiał, poinformował wtedy jednak, że sprawy wcześniej nie znał i z pewnością przyjrzy się jej bliżej.

Wrocławska Kuria Metropolitarna po naszym tekście o księdzu Edwardzie wydała oświadczenie. Ksiądz Stanisław Jóźwiak pisał w nim: że pomimo upływu czasu popełnione zło jest źródłem wstydu i bólu. Kościół nie może zdjąć z siebie brzemienia świadomości, iż ksiądz, nadużywając zaufania jakim jako osoba duchowna cieszy się w środowisku, skrzywdził dziecko. Oznacza to m.in. zobowiązanie do zapobieżenia powtórzeniu się podobnych sytuacji w przyszłości.

Teraz na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej pojawił się komunikat:
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Ksiądz Arcybiskup powołał specjalną komisję celem zbadania spraw, w których osoby duchowne należące do Archidiecezji Wrocławskiej zostały w minionych latach oskarżone o molestowanie seksualne nieletnich.

Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup podjął decyzję o odwołaniu proboszcza parafii św. Jakuba w Brożcu i mianowaniu jego następcy.

– Odwołanie proboszcza parafii w Brożcu nastąpiło w związku z wyrokiem w jego sprawie o pedofilię. Chociaż wyrok uległ już zatarciu, Ksiądz Arcybiskup po rozpoznaniu sprawy, wziął w tym przypadku pod uwagę empatię wobec ofiar i chęć uniknięcia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w przyszłości – tłumaczy decyzję odwołania księdza Edwarda P. kanclerz archidiecezji wrocławskiej Stanisław Jóźwiak.

Jak powiedział ks. Stanisław Jóźwiak, kapłan przestał był proboszczem i nie pracuje już w parafii, „a o jego nowych obowiązkach jeszcze nie zdecydowano”. – Istnieje możliwość pracy w Kościele bez kontaktu z dziećmi czy w ogóle ze społecznością wiernych. Decyzję o tym zawsze podejmuje biskup, jak w przypadku wszystkich kapłanów – dodał Jóźwiak. Ksiądz Edward musi teraz opuścić parafię. Kuria zaproponowała mu miejsce w jednym z ośrodków kościelnych, ale ksiądz na razie nie zdecydował, czy z niego skorzysta.

[2013.10.12] GazetaWroclawska.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: