Prokurator z Dominikany: proces ks. Gila możliwy w Polsce

Prokuratura na Dominikanie kompletuje dokumentację ws. polskich duchownych podejrzewanych o pedofilię. Chodzi o księdza Wojciecha Gila i byłego nuncjusza papieskiego abp. Józefa Wesołowskiego. Według tamtejszych śledczych do procesu mogłoby dojść na terenie Polski.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z polskimi władzami i ściśle z nimi współpracujemy. Postępowanie najprawdopodobniej będzie się toczyć na terenie Polski i Watykanu. Zapewniamy ofiarom pełną opiekę. Czyny, o których tu mówimy są absolutnie niedopuszczalne. Ich sprawców musi spotkać kara – powiedział Francisco Dominguez Brito, prokurator generalny Dominikany.

Władze Dominikany badają zarzuty pedofilii wobec michality ks. Gila oraz byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Postępowanie w Polsce

Prokuratura Okręgowa w Warszawie od końca września prowadzi śledztwo ws. podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych na Dominikanie.

Toczy się ono w kierunku przestępstwa pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzi ona postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

[2013.10.16] TVN24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: