Po tragedii na spływie kajakowym na Parsęcie. Ksiądz z zarzutami

Ksiądz Piotr S., wikariusz z kościoła parafialnego w Gościnie (powiat kołobrzeski), organizator letniego spływu kajakowego, podczas którego utonęła 17–latka, usłyszał prokuratorskie zarzuty.

– Organizatorowi spływu przedstawiono zarzut niedopełnienia ciążącego na nim obowiązku opieki i nadzoru nad uczestnikami spływu, w ten sposób, że nie kierował on bezpośrednio przebiegiem tego spływu, pozostawił uczestników bez nadzoru i bez możliwości udzielenia pomocy podczas pokonywania niebezpiecznego miejsca, progu wodnego na Parsęcie, w miejscowości Pyszka – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, Aneta Skupień. Doszło wtedy do wywrotki dwóch kajaków. W każdym płynęły dwie osoby. – W ten sposób organizator naraził 3 osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – mówi rzecznika.

To nie wszystko: – Organizator mogąc przewidzieć możliwość popełnienia tego czynu – kontynuuje Aneta Skupień. – W skutek niezachowania ostrożności wymaganej w powyższych okolicznościach, nieumyślnie doprowadził do śmierci jednej z osób.

Ksiądz przyznał się do zarzucanego mu czynu, ale w dzień gdy usłyszał zarzut nie chciał składać wyjaśnień. Ma prawo do skorzystania z odmowy ich składania.

Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Ta tragedia rozegrała się 17 lipca tego roku. W piękny, słoneczny dzień, grupa młodych ludzi skupionych wokół księdza Piotra S., wybrała się na spływ kajakowy Parsętą. Pierwszym kajakiem płynął duchowny. Bezpiecznie pokonał próg na rzece i popłynął dalej. W drugim kajaku płynęła Katarzyna B. z 27 – letnim mężczyzną, zresztą ratownikiem WOPR. Dziewczyna nie miała kapoka. Gdy wpłynęli na próg kajak wywrócił się. Oboje wpadli do wody. Katarzyna B. znikła pod wodą. Próby ratowania dziewczyny przez WOPR-owca nie powiodła się. Na tym samym progu wywrócił się też kolejny kajak, którym płynęły 19 – latka mi 17 – latka. Dziewczynom na szczęście nic się nie stało. Ciało Katarzyny B. służby ratownicze odnalazły dopiero następnego dnia.

[2013.11.14] GK24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: