Ksiądz pedofil z Rawy Maz. skazany na 8,5 roku więzienia

8 i pół roku bezwzględnej kary więzienia – na tyle Sąd w Rawie Mazowieckiej skazał 49-letniego księdza z parafii Szczuki oskarżonego o pedofilię. Rawska prokuratura wszczęła śledztwo wobec duchownego po tym, jak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył jeden z pokrzywdzonych, który teraz jest już dorosłym mężczyzną. Ksiądz został zatrzymany na początku kwietnia ubiegłego roku. Wyrok jest nieprawomocny. Duchowny nie przyznaje się do winy.

W obronie księdza do sądu przyjechało kilkudziesięciu parafian. Według nich to doskonały kapłan i uczciwy człowiek.

– Bardzo dobrym dla każdego dla małego dla starszego nikim nie pogardził. Czy był to człowiek trochę przez los pokrzywdzony na umyśle każdego nie odepchnął , przytulił – mówią parafianie.

Takie argumenty nie miały jednak znaczenia wobec zarzutów stawianych przez prokuraturę, według której ksiądz w latach 2002-2009 miał się dopuścić przestępstw seksualnych wobec pięciu chłopców poniżej 15. roku życia. Poza tym duchowny w pewien sposób uzależniał chłopców od siebie, płacąc im za wykonanie drobnych prac, pożyczając pieniądze, doładowując telefony komórkowe.

Wyrok sądu to 8 i pół roku więzienia oraz 15-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i dożywotni zakaz pracy z młodzieżą. Tak wysoki wymiar kary wywołał oburzenie obrońców księdza.

Sprawa przeciwko księdzu Sławomirowi S. trwała półtora roku. Na każdą rozprawę przychodzili obrońcy z jego parafii. Przesłuchano 100 świadków. Kluczowe okazały się zeznania młodych mężczyzn, oraz dowody rzeczowe. Zdaniem prokuratora kara jest odpowiednia, ale nie można dziwić się oburzeniu parafian.

– Trudno z perspektywy tych ludzi nagle przestać wierzyć w kilkanaście lat swojego życia człowieka, który był dla nich autorytetem oczywiście rozumiem poparcie rozumiem gesty udzielane przez te półtora roku co jest z punktu widzenia ludzkiego jak najbardziej zasadne i godne szacunku natomiast my musimy patrzeć na dowody, których Ci ludzie nie znają – mówi Tomasz Szczepanek, z-ca Prokuratora Rejonowego w Rawie Mazowieckiej.

Przez cały czas trwania procesu duchowny przebywał w areszcie. Dziś także nie pojawił się na sali sądowej.

[2013.12.02] TVP.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: