Ksiądz musiał wybrać

Wikariusz parafii sejneńskiej, ksiądz Witold zrezygnował z kapłaństwa po tym, jak upubliczniono fakt posiadania przez niego konkubiny i dziecka. Jego decyzję musi jeszcze potwierdzić papież.

W niedzielę 28 października o odejściu księdza z parafii proboszcz informował wiernych w trakcie mszy, nie podając przy tym powodu.

Ksiądz Witold pochodzi ze wsi w gminie Puńsk, większość z 10-letniej posługi duchownej pełnił wśród mniejszości litewskiej w Puńsku. Przeniesiony decyzją biskupa do sejneńskiej parafii nie zerwał kontaktów z mieszkającą w gminie Puńsk konkubiną, z którą ma 2-letniego synka.

Skargi parafian i upublicznienie sytuacji księdza, który wahał się nad wyborem rodziny lub dalszego trwania w kapłaństwie, doprowadziły do zdecydowanych działań biskupa. Pod koniec października biskup ełcki Jerzy Mazur nakazał kapłanowi dokonanie ostatecznego wyboru, ksiądz Witold wybrał rodzinę. Jego decyzję o odstąpieniu od kapłańskiej służby musi jeszcze zaakceptować i potwierdzić Watykan.

Przypadki łamania przez duchownych zasady celibatu są coraz częstsze. Najczęściej spotykają się z cichą, mniejszą lub większą akceptacją środowiska. W parafii sejneńskiej przed laty był już przypadek rezygnacji z kapłaństwa, spowodowany względami uczuciowymi.

[2007.11.08] Przeglad-Sejenski.pl Źródło dostepne jedynie w archiwum Google

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: