FiM – Pralnia

Ksiądz Paweł P. z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie – oskarżony o malwersację ponad 4 mln zł – czeka na wyrok sądu, a grozi mu 10 lat pierdla.

Ksiądz Paweł jako duszpasterz dzieci i młodzieży wkradł się w łaski biznesmena i senatora SdPl Józefa S. oraz jego dwóch synów. Fundacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri dostawała od nich milionowe wpłaty. Jednak wpłacone pieniądze, oficjalnie przeznaczone na cele statutowe, nie trafiły do biednych dzieci. Tylko w okresie od lutego 2002 r. do kwietnia 2005 r. z konta fundacji ksiądz wypłacił sobie do kieszeni ponad 4 mln zł.

Według prokuratury, mechanizm procederu był następujący: na kościelne konto wpływały miliony złotych od „darczyńców”, następnie pieniądze te – pomniejszone np. o 10-procentową „dolę” – wracały do pierwotnych właścicieli, dzięki czemu unikali oni płacenia podatków.

Ks. Paweł oszwabił biznesmenów i Skarb Państwa. W końcu trafił za kratki i tylko dzięki 70-tysięcznej kaucji i poręczeniu superiora filipinów po trzech dniach odzyskał wolność.

Wiele wskazuje na to, że o procederze wiedzieli inni zakonnicy, a z pewnością kulisy oszustw znał ks. Tadeusz B., proboszcz parafii administrowanej przez filipinów.

W ostatnim dniu minionego roku do sądu trafił akt oskarżenia dotyczący 8 „drobniejszych” biznesmenów, którzy wykonywali fikcyjne roboty budowlane na kwotę 750 tys. zł, uszczuplając za pośrednictwem kościelnej fundacji Skarb Państwa. Wiosną będzie gotowy akt oskarżenia przeciwko głównemu „bohaterowi” wielomilionowych przekrętów – senatorowi Józefowi Sz.

[2008] FaktyiMity.pl Nr 2(410)/2008

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: