Diecezja przeprasza za skazanego księdza pedofila. Ojciec ofiary: ulgi nie ma [wideo]

– Ulgi nie ma, to jest cały czas w głowie, jest w myślach – mówi ojciec chłopca molestowanego przez księdza Sławomira S., którego w poniedziałek sąd skazał na osiem i pół roku więzienia. Po wyroku władze diecezji łowickiej przeprosiły ofiary duchownego. „Nigdy nie znajdziemy odpowiednich słów, by wyrazić ubolewanie i zażenowanie spowodowane tą sytuacją” – napisano w oświadczeniu.

W poniedziałek sąd skazał 49-letniego księdza Sławomira S. z parafii w okolicach Rawy Mazowieckiej, oskarżonego o pedofilię, na osiem i pół roku więzienia. Ksiądz S. miał dopuścić się przestępstw seksualnych wobec pięciu chłopców poniżej 15. roku życia.

– Żaden wyrok im nie zwróci spokoju, będą to pamiętać do końca życia, muszą z tym żyć dalej – mówi ojciec 19-letniego obecnie chłopca, który jako pierwszy poinformował o przestępstwach księdza. – Ulgi nie ma, to jest cały czas w głowie, jest w myślach – dodaje.

Jak tłumaczy, rodzina wspiera 19-latka. – Staramy się w domu jak najmniej o tym mówić. Żeby mu o tym nie przypominać i nie piętnować tego – mówi.

Ojciec chłopca dodaje, że wśród parafian byli też tacy, którzy bronili księdza. – Szukali wszelkich sposobów, jak nas oczernić. Ksiądz wymyślił historię, że syn i pozostali chłopcy chcieli pieniędzy i za to zgłosili (przestępstwo na policję – red.) – twierdzi.

– Nie jesteśmy całkiem sami. Nie mamy zamiaru się stąd wyprowadzać, uciekać przed tym wszystkim, bo my mieliśmy rację – podkreśla.

„Czyny, które nigdy nie powinny mieć miejsca”

Rawski sąd zakazał księdzu kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z małoletnimi.

Po wyroku na stronie internetowej diecezji łowickiej pojawiło się oświadczenie podpisane przez rzecznika diecezji ks. Piotra Karpińskiego. W oświadczeniu napisano m.in., że czyny, za które ksiądz został skazany, nigdy nie powinny mieć miejsca. Władze diecezji zwróciły uwagę, że nigdy też nie znajdą odpowiednich słów, by wyrazić ubolewanie i zażenowanie spowodowane tą sytuacją.

„Nade wszystko przepraszamy i wyrażamy głębokie współczucie ofiarom działań księdza i wszystkim dotkniętym tą sprawą” – napisano w oświadczeniu.

Z dokumentu wynika, że natychmiast po pojawieniu się zarzutów wobec księdza Sławomira S., duchowny został odsunięty od pracy duszpasterskiej i odwołany z funkcji proboszcza. O sprawie została poinformowana również watykańska Kongregacja Nauki Wiary.

Władze diecezji zapewniają, że poszkodowani „zawsze mogą liczyć na pomoc duszpasterską i terapeutyczną”.

Miał molestować 5 chłopców

Rawska prokuratura wszczęła śledztwo wobec duchownego, po tym, jak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył jeden z pokrzywdzonych, który teraz jest już dorosłym mężczyzną. Ksiądz pierwsze zarzuty usłyszał na początku kwietnia ub.r. W miarę postępów śledztwa i gromadzenia materiału dowodowego zakres zarzutów został poszerzony.

Według prokuratury oskarżony dopuszczał się zachowań o charakterze seksualnym w stosunku do chłopców poniżej 15. roku życia. W pewien sposób uzależniał chłopców od siebie, płacąc im za wykonanie drobnych prac, pożyczając pieniądze, doładowując telefony komórkowe.

Dowodami w tej sprawie – według śledczych – były głównie zeznania pokrzywdzonych i świadków, którzy wcześniej słyszeli ich relacje. Prokuratura dysponowała też zeznaniami świadków, wobec których oskarżony również miał dopuścić się tego typu zachowań seksualnych, ale miały one wówczas już ukończone 15 lat. Ustalono m.in., że wobec pokrzywdzonego, który złożył zawiadomienie do prokuratury, ksiądz dopuścił się wielokrotnie przestępstw seksualnych w latach 2007-08.

W śledztwie duchowny nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Proces przed rawskim sądem toczył się z wyłączeniem jawności. Również uzasadnienie wyroku było niejawne. Oskarżonego nie było na sali w momencie ogłaszania wyroku. Do sądu dotarła natomiast kilkudziesięcioosobowa grupa parafian, którzy bronili księdza i twierdzili, że jest niewinny.

[2013.12.03] TVN24.pl Wideo w linku

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: