Szkoła baletowa walczy z Kościołem o przetrwanie i liczy na pomoc papieża

W niedzielę wiernym idącym na mszę do Fary rozdawano ulotki informująca o tym, że z powodu roszczeń finansowych kurii szkole baletowej grozi likwidacja.

Szkoła baletowa mieszcząca się przy ul. Gołębiej to kolejna placówka, której grozi likwidacja, ponieważ jej budynek stoi na gruntach, których część należy do Kościoła. Przypomnijmy, że podobna sprawa dotyczyły VIII Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Muzycznej przy ul. Głogowskiej. Sąd uznał, że roszczenia kurii dotyczące tych budynków są słuszne. Władze miasta chciały płacić Kościołowi czynsz za dalsze korzystanie z budynków, ale kuria zażądała tak wysokiego czynszu, że podjęto decyzję o przeniesieniu szkół w nowe miejsce.

Teraz podobny los grozi szkole baletowej, której władze przekonują jednak, że nie mają gdzie się przeprowadzić, ponieważ w Poznaniu nie ma innego budynku z salami dostosowanymi do nauki tańca (w całej Polsce jest zaledwie 5 szkół baletowych).

Na budynku szkoły kilka dni temu wywieszono banner z napisem „S.O.S. dla Szkoły Baletowej. KURIO!ZALNY CZYNSZ!!!”, a w oknach wywieszono list otwarty do mieszkańców Poznania informujący o sporze z kurią.

„Ta sama Kuria, która wynajmuje od miasta budynki na preferencyjnych warunkach za kilkanaście tysięcy złotych rocznie, domaga się od nas sum kilkadziesiąt razy wyższych” [mówi się o 250 tys. euro rocznie – przyp. ZK] – czytamy w liście. – „Czy dzieci ze szkoły baletowej są gorsze od uczniów szkół katolickich? Czym się różnimy? Dlaczego Kuria rozmawia z nami tylko o pieniądzach?”

W niedzielę przed porannymi mszami w Farze sąsiadującej ze szkołą wiernym wręczano także ulotki z pytaniami m.in. o to, „czy Kuria postępuje zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, stawiając na pierwszym miejscu zysk?”, „czy Kuria postępuje zgodnie z etyką chrześcijańską, budując własne plany na krzywdzie innych?”. W ulotce przypomniano też słowa papieża Franciszka „Kościół musi być skromny i dzielić się z potrzebującymi”.

Pod koniec października przedstawiciele szkoły baletowej wysłali zresztą list do papieża w tej sprawie, w której napisali m.in. „Wielu wiernych, w tym i my, zadajemy sobie pytanie, dlaczego polski Kościół nie słucha Twojego głosu, dlaczego nie daje przykładu skromnością. Wierni odchodzą z polskiego Kościoła przez jego chciwość i pazerność na pieniądze, i nieliczenie się z wiernymi. Drogi Ojcze Święty! Prosimy Ciebie o wsparcie w tej trudnej sprawie, aby tam, gdzie chodzi o wartości, wiarę w dobro, pieniądze nie były najważniejsze”.

Biegli sądowi oszacowali, że za korzystanie z budynku przez ostatnie 15 lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której podlega szkoła, ma zapłacić kurii 11 mln zł odszkodowania, ale proces jeszcze się nie zakończył. Kolejna rozprawa ma się odbyć za kilka tygodni.

[2013.11.10] MMPoznan.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: