Polska nie dostanie akt abp. Wesołowskiego z Dominikany, bo zostały przekazane do Watykanu

– Polska prokuratura nie dostanie z Dominikany tamtejszych akt sprawy abp. Józefa Wesołowskiego, bo przekazano je w całości do Watykanu – poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Wynika to z pisma, które do prokuratury wpłynęło 15 stycznia z Prokuratury Generalnej Republiki Dominikany. Przekazanie tamtejszych akt Watykanowi – jak napisano w tym piśmie – nastąpiło „na wniosek władz Kościoła katolickiego”.

Abp Wesołowski to były nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię. Na początku stycznia Watykan poinformował, że Wesołowski jako obywatel Watykanu będzie sądzony przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Stolica Apostolska nie zgodzi się więc na jego ekstradycję.

Sprawą arcybiskupa zajmuje się także Kongregacja Nauki Wiary. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.

Przemysław Nowak zapowiedział jednak, że pomimo informacji z Dominikany, prokuratura nadal będzie się starała o uzyskanie materiału dowodowego.

Polskie śledztwo dotyczy podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych – abp. Wesołowskiego i ks. Wojciecha Gila. Warszawska prokuratura prowadzi je od końca września zeszłego roku. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone 10 latami więzienia).

[2014.01.17] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: