TVP może wyemitować reportaż o de La Salle. Szkoła wycofała pozew

Czy TVP wyemituje reportaż o wulgarnych zakonnikach gdańskiej szkoły im. św. Jana de La Salle w Gdańsku? Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższych kilku dni – mówi stacja. Temat wraca, bo duchowni wycofali w środę pozew o naruszenie dóbr osobistych przez telewizję.

Zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich pozew przeciwko Telewizji Polskiej o naruszenie dóbr osobistych złożyli w gdańskim sądzie w grudniu 2012 r. Poszło o reportaż o szkole de La Salle, którego emisję wstrzymał sąd.

W środę – na pierwszej rozprawie w tej sprawie – pozew wycofano bez podania przyczyny.

– Nie zostałem upoważniony do udzielania informacji na temat powodów wycofania pozwu – powiedział mecenas Janusz Masiak, pełnomocnik gdańskiej szkoły.

„Chcesz zobaczyć mojego ptaszka?”

W listopadzie 2012 r. TVP 2 wyemitowała zapowiedź reportażu „Podwójne zło”, poświęconego szkole. Znalazły się w niej nagrania zakonników prowadzących de La Salle.

Na jednym z nich zakonnik soczyście przeklina, rozmawiając przez telefon, na innym jest rozmowa o podtekście erotycznym.

„Chcesz zobaczyć mojego ptaszka?” – pyta męski głos. „Chodź, pokażę ci. Idź do gabinetu”.

W zapowiedzi pojawiła się informacja, że na terenie szkoły dochodziło do libacji alkoholowych, a w rozmowie o ptaszku brała udział uczennica gimnazjum.

Zakonnicy tłumaczyli, że wymiana zdań toczyła się w sekretariacie – dotyczyła ptaka hodowanego przez jednego z braci – i uczestniczyła w niej szkolna sekretarka.

Jeden z braci – dyrektor gimnazjum – po zapowiedzi materiału został zawieszony w pełnieniu obowiązków przez prowincjała wspólnoty i wyjechał z Gdańska. Drugi, dyrektor szkoły podstawowej, oddał się do dyspozycji władz zgromadzenia, wkrótce otrzymał wypowiedzenie.

Zakonnicy przeprosili rodziców i uczniów za swoje zachowanie na stronie internetowej. Szkoła zaostrzyła też środki bezpieczeństwa – zatrudniła firmę ochroniarską.

Jednocześnie prowadzące szkołę Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich złożyło w Sądzie Okręgowym w Gdańsku wniosek o wstrzymanie emisji reportażu. W dzień emisji sąd wydał zakaz publikacji. Uznał wówczas, że reportaż mógł naruszyć dobra osobiste zakonników, bo nie był kompletny i zawierał braki, m.in. autorzy nie zapoznali się ze stanowiskiem osób, których dotyczyły nagrania. Zakaz obowiązywał dwa miesiące, a gdy wygasł, zakonnicy złożyli kolejny wniosek. Tym razem sąd odmówił przedłużenia zakazu publikacji całości reportażu. Jednocześnie zdecydował o zakazie emisji tej części materiału, która zawiera nagrania prywatnych rozmów zakonników, jeśli nie ma ich zgody na publikację.

Zakonnicy złożyli również pozew przeciwko TVP o naruszenie dóbr osobistych. Zgromadzenie uważało, że dziennikarz wykorzystał nagrania, które zarejestrowano w pomieszczeniach prywatnych (w domu, w którym mieszkają bracia), a podczas zbierania materiału nie przedstawił zakonnikom wszystkich nagranych rozmów.

– Dostarczyliśmy sądowi wszystkie materiały, także robocze – mówi Barbara Paciorkowska, kierownik redakcji dokumentu i reportażu w TVP 2. – Obalały one wszystkie zarzuty zgromadzenia stawiane w pozwie o naruszenie dóbr osobistych. Byliśmy spokojni, mieliśmy wszelkie dowody na rzetelność dziennikarską naszych reporterów oraz na to, że materiał niczego nie wypaczał.

„Zachowaliśmy najwyższą staranność”

TVP może teraz bez problemu wyemitować reportaż. Czy to zrobi?

– Analizujemy sytuację, nie zależy nam na wyemitowaniu materiału tylko dla sensacji – mówi Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. – Sama zajawka sprawiła, że sytuacja w szkole się zmieniła, negatywni bohaterzy reportażu już tam nie pracują, a materiały „Magazynu Ekspresu Reporterów” mają charakter interwencyjny. Ale nie wykluczam, że zdecydujemy się na emisję całości, a jeśli nie, to tych fragmentów, które pokażą techniczną pracę i realizację najwyższych standardów dziennikarskich. Zależy nam na tym, by na koniec całej sprawy pokazać, że reporterzy TVP2 zachowali najwyższą staranność i profesjonalizm.

Informacja o dalszych losach reportażu zostanie przekazana we wtorek w trakcie „Magazynu Ekspresu Reporterów”, który rozpoczyna się o godz. 21.45. Być może zostanie również wówczas wyemitowany.

[2014.01.15] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: