Ksiądz z Osieka „wybacza” parafianom, że poszli do mediów. „Byliście świadkami prawdy”

Podczas niedzielnej mszy świętej proboszcz parafii w Osieku zwrócił się do mieszkańców, którzy poinformowali media o tym, że ksiądz w gazetce parafialnej bezprawnie ujawnił informację o tym, kto i jakimi kwotami wsparł podczas kolędy kościół. Podziękował im za odwagę i wybaczył.

– Wszystkim parafianom, którzy w ostatnich dniach mieli odwagę powiedzieć prawdę do mediów, bardzo serdecznie dziękuję. Każde wasze słowo i wypowiedź bardzo wysoko cenię. Byliście świadkami prawdy – mówił proboszcz Zdzisław Ossowski.

Ksiądz podczas niedzielnej mszy zapewnił, że przebacza wszystkim, którzy „z niezrozumienia, bądź zapomnienia, albo nawet zbyt małej łączności z Kościołem i tym, co się w nim dzieje i mówi oraz planuje – opowiadali zupełnie coś innego, niekiedy kłamiąc”.

Na koniec poinformował jeszcze o zbiórce w sprawie zakupu trzech dzwonów do kościoła. – Przez ostatni tydzień konto powiększyło się do kwoty ponad 137 tys., czyli o 7 tys. w ciągu ostatniego tygodnia – mówił. Zapewnił też, że tygodnik parafialny wydrukuje nazwiska wszystkich fundatorów.

Podsumowanie kolędy

Ujawnione w ubiegłym tygodniu informacje o tym, że imiona, nazwiska i adresy osób, oraz kwoty, jakie wpłaciły podczas kolędy lub na konto parafii, zostały opublikowane w parafialnej gazetce, wywołały duże poruszenie.

Wielu mieszkańców twierdziło, że lista powstała bez ich wiedzy i nie podoba im się taka praktyka. – Ksiądz nikogo nie pytał, czy może ich dane w ten sposób ujawnić – skarżyli się wierni.

Na liście były też osoby, które nie wręczyły żadnej ofiary.

„Musimy stać przed ludźmi w prawdzie”

Według pelplińskiej kurii, której podlega parafia, w postępowaniu księdza nie było nic złego. – To lista stworzona na wewnętrzne potrzeby parafii. Wszyscy zostali o tym uprzedzeni, bo ksiądz mówił o tym podczas mszy – zapewniał w rozmowie z tvn24.pl ksiądz prałat Ireneusz Smagliński.

Z kolei ksiądz proboszcz Zdzisław Ossowski twierdził, że to jedyny sposób rozliczania się z finansów Kościoła, na który parafianie się składają. – Kościół musi stać przed ludźmi w prawdzie – stwierdził w rozmowie z TVN24.

[2014.01.09] TVN24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: