Parafianie żądają odwołania księdza, który wyrzucił z kościoła 9-letnią dziewczynkę…

Nasza publikacja w/s 9-letniej, niepełnosprawnej dziewczynki którą ksiądz wyrzucił z kościoła ruszyła lawinę krytyki. Parafianie żądają odwołania proboszcza. Zapowiedź reportażu.

Sfrustrowany hazardzista czyli ksiądz proboszcz w Elblągu

To jakim echem odbije się nasza publikacja, nawet byśmy nie przypuszczali. Jak zapewnialiśmy kilka dni temu tak też zrobiliśmy. Postanowiliśmy sprawie przyjrzeć się z bliska. Poprosili nas o to rodzice dzieci „rocznicowych”, z którymi przedwczoraj (11.06.2013 roku) spotkaliśmy się przed godziną 19.00 przed kościołem św. Wojciecha w Elblągu. Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu zbulwersowanych rodziców, którzy jednym głosem domagają się od biskupa elbląskiego odwołania ks. Walentego Szymańskiego i powołania nowego proboszcza ich parafii.

Fakty, które ciągle otrzymujemy w tej sprawie są tak bulwersujące, że trudno w nie uwierzyć ale potwierdzeniem naszych ustaleń na dziś może być ilość komentarzy w naszym portalu pod pierwszą publikacją. Blisko 550 opinii internautów i niemal 40.000 unikalnych odsłon artykułu potwierdza, że coś jest na rzeczy.

Sam proboszcz parafii św. Wojciecha nabrał wody w usta i milczy w tej sprawie. Choć informacja obiegła całą Polskę milczą też zwierzchnicy kontrowersyjnego proboszcza. Czy ksiądz biskup w Elblągu udaje, że problemu nie widzi? Brak stanowiska przedstawicieli Kurii Diecezjalnej w Elblągu w tej sprawie udowodnią jedynie, że głos wiernych nie ma dla nich znaczenia. Na szczęście znalazł się jeden ksiądz, który zaoferował pomoc, że list do Biskupa w Elblągu postara się aby dotarł do samego papieża, który tego typu przypadkom nie jest obojętny.

Gdy nagrywaliśmy reportaż, który w całości opublikujemy za kilka dni byli z nami dziennikarze Super Expressu i dziennika Fakt.

Ten terror trwa latami ale miarka się przebrała…

Okazuje się, że ksiądz Walenty Szymański wprowadził terror wobec parafian, jaki dotychczas w Elblągu nie miał miejsca w żadnym innym kościele. Śmiało możemy nazwać księdza istnym katem wobec wiernych. Bardziej kojarzy się z despotą, który reprezentuje „złą moc” niż z osobą duchowną, która kojarzy się z miłością i dobrocią wobec innych. Tak uważają rodzice dzieci, które w tym roku obchodziły rocznicę I komunii świętej.

Arogancki proboszcz z parafii św. Wojciecha w Elblągu nie jest dobrze wspominany w poprzedniej parafii. W Morągu wierni z ulgą wspominają dzień gdy ksiądz Walenty Szymański opuścił progi plebanii i oddelegowany został dekretem biskupa do Elbląga. Za to tu, dla parafian św. Wojciecha rozpoczął się istny koszmar.

Codziennością w kontaktach wiernych z proboszczem są wyzwiska, poniżanie i gnębienie. To jak postąpił z dziewczynką poznaliśmy w szczegółach i historia jest porażająca z kilku powodów. Ksiądz wyrzucił z kościoła 9-letnią dziewczynkę i nie dopuścił do rocznicy I komunii świętej.

– W tym roku ten ksiądz nie dopuścił też 20 innych dzieci do rocznicy komunii ale jego zachowanie wobec tej niepełnosprawnej, głuchoniemej 9-latki nie pozwoliło nam już dalej tolerować jego postępowania. Dziewczynka po tym jak potraktował ją duchowny nie może sobie poradzić i niezbędna jest pomoc specjalisty. To może odbić się na jej całym życiu. Nie dość, że los sprawił iż jest niepełnosprawna to jeszcze ksiądz poniża ją na oczach wszystkich rówieśników. Przecież to co zrobił jest nieludzkie! Jakim trzeba być złym człowiekiem aby coś takiego uczynić dziecku?! – mówi nam jedna z matek obecna na spotkaniu przed kościołem św. Wojciecha.

Dziś prezentujemy 7-minutową zapowiedź reportażu wideo, który w całości ukaże się w elblag24 już za kilka dni. Cały czas próbujemy skontaktować się z ks. Walentym Szymańskim, proboszczem parafii św. Wojciecha w Elblągu aby mógł wypowiedzieć się w kwestii stawianych mu zarzutów przez parafian. Zwrócimy się także do ks. biskupa Jana Styrny, ordynariusza diecezji elbląskiej aby zabrał głos w sprawie swojego podwładnego. W zapowiedzi reportażu opublikowany został fragment filmu z rocznicy I komunii świętej w parafii św. Wojciecha, podczas której przedstawiciel rodziców dzieci zabrał głos i próbował odczytać stanowisko w sprawie zachowania księdza względem 9-letniej dziewczynki wyrzuconej z kościoła. Ks. Walenty Szymański zagłuszył wypowiedź ojca jednego z dzieci.

[2013.06.14] Elblag24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: