Ksiądz podejrzany o „czyn przeciw szóstemu przykazaniu”. Czy to pedofilia?

Prokuratura w Bełchatowie weryfikuje treść komunikatu, jaki pojawił się na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej po zawieszeniu proboszcza parafii w Klukach. Ksiądz został zawieszony z powodu oskarżeń o kontakty seksualne z osobą niepełnoletnią.

Prokuratura musi ustalić, czy w tym przypadku doszło do przestępstwa, czy czyny, o jakie według komunikatu kurii oskarżany jest ksiądz, dotyczyły również osób poniżej 15. roku życia – taką informację podała we wtorek PAP.

Z zamieszczonego na stronie internetowej łódzkiej kurii komunikatu wynika, że metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski zawiesił księdza Dariusza Mordakę w sprawowaniu urzędu proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach. Zrobił to zgodnie z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej 18. roku życia.

Ks. Mordaka nie może też prowadzić lekcji religii.

To drugi w ostatnim czasie ksiądz z archidiecezji łódzkiej, wobec którego abp Jędraszewski podejmuje kroki dyscyplinarne. Wcześniej w związku z postępowaniem dyscyplinarnym wobec księdza Ireneusza Bochyńskiego zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Został on także pozbawiony „misji kanonicznej do nauczania lekcji religii”.

W miniony czwartek piotrkowska prokuratura wszczęła czynności sprawdzające w związku z wywiadem ks. Bochyńskiego na temat pedofilii udzielonym lokalnemu tygodnikowi. Według śledczych z treści artykułu wynika, że ks. Bochyński może posiadać informacje o konkretnych przypadkach kontaktów seksualnych osób dorosłych z osobami poniżej 15. roku życia. Dzień później ks. Bochyński został przesłuchany w charakterze świadka. Podczas przesłuchania w prokuraturze odpowiedział na kilka pytań, na inne nie udzielił odpowiedzi, powołując się na prawo kanoniczne zakazujące udzielania informacji o faktach, o których dowiedział się podczas spowiedzi. Mimo to piotrkowska prokuratura nadal w sprawie prowadzi czynności sprawdzające.

[2013.11.12] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: