Rzecznik Watykanu: Abp Wesołowski jest obywatelem Watykanu i tam będzie sądzony

– Arcybiskup Józef Wesołowski, były nuncjusz na Dominikanie odwołany przez papieża Franciszka po oskarżeniach o pedofilię, jako obywatel Watykanu podlega jego wymiarowi sprawiedliwości – oświadczył w sobotę rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

W wypowiedzi dla agencji Ansa ksiądz Lombardi poinformował, że watykański wymiar sprawiedliwości jest na etapie zbierania dokumentacji i zeznań dotyczących abp. Wesołowskiego. Rzecznik przypomniał, że sprawa byłego nuncjusza toczy się także w Kongregacji Nauki Wiary. Hierarcha oczekuje na wynik postępowania kanonicznego.

– Z punktu widzenia kanonicznego ks. abp Wesołowski jest objęty dochodzeniem prowadzonym przez Kongregację Nauki Wiary i czeka na proces. Ponieważ jako członek służby dyplomatycznej jest on również obywatelem Watykanu, kompetencje karne w jego przypadku należą również do organów sądowych Państwa Watykańskiego. Obecnie gromadzą one dokumentację i świadectwa niezbędne do wydania wyroku w ramach ich kompetencji – mówił rzecznik.

Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez abp. Wesołowskiego – odwołanego przez papieża Franciszka z funkcji nuncjusza apostolskiego na Dominikanie – od końca września prowadzi także Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Grozi mu do 12 lat więzienia. Jest on również oskarżony o utrwalanie treści pornograficznych z dziećmi (kara do 10 lat więzienia). Śledztwo prowadzi też wymiar sprawiedliwości na Dominikanie, który domaga się ekstradycji Wesołowskiego. Watykan nie chce się jednak na nią zgodzić.

Ks. Lombardi przekonywał, że polski wymiar sprawiedliwości nie składał wniosku o ekstradycję.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie pytała w nuncjaturze apostolskiej w Polsce jedynie o status abp. Józefa Wesołowskiego – mówił ks. Lombardi.

Wesołowski został w sierpniu odwołany ze stanowiska. Podawano wtedy, że Watykan wszczął postępowanie wobec zarzutów pedofilii. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.

[2014.01.11] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: