Dlaczego parafianie domagają się odwołania proboszcza Lutego? – wywiad z Teresą Paluch

Kolejne pisma w sprawie odwołania proboszcza parafii św. Katarzyny w Wolbromiu ks. Zbigniewa Lutego zostały wysłane do diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Ich autorem jest grupa mieszkańców wyraźnie niezadowolonych z sytuacji jaka od ponad roku ma miejsce w wolbromskiej parafii.

Jednakże, przynajmniej do tej pory, zdania mieszkańców nie podzielają zwierzchnicy proboszcza Lutego. Powstaje zatem pytanie czy konflikt, który niewątpliwie tli się od dłuższego czasu w tej parafii, rozniecili i podtrzymują proboszcz czy parafianie? Aby poznać stanowisko jednej ze stron przeprowadziliśmy wywiad z wieloletnią chórzystką parafii Teresą Paluch.

Wiadomości Olkuskie: Dlaczego domagacie się odwołania ks. proboszcza Zbigniewa Lutego?

Teresa Paluch: Ponieważ autorytarne rządy proboszcza Lutego zbulwersowały całą parafię. Nie do zaakceptowania dla nas jest brak Rady Parafialnej, bowiem wynika z tego, że ksiądz podejmując decyzje nie liczy się z naszym zdaniem. Poza tym w relacjach z parafianami zachowuje się w sposób niegodny. Dotyczy to również Mszy św. To sprawia, że swoim postępowaniem ludzi dzieli a nie łączy.

WO: Co ma Pani na myśli mówiąc, że ks. Luty zachowuje się w sposób niegodny?

T.P.: Można by długo wyliczać, choć niedawno minął dopiero rok, od kiedy ks. Luty administruje naszą parafią. Wymienię może najważniejsze zarzuty. Otóż przy różnych okazjach w kancelarii bardzo źle i obraźliwie mówi do parafian o nieżyjącym naszym proboszczu ks. Sapilewskim i o ks. Raszewskim – poprzednim proboszczu, wytykając im brak profesjonalizmu i niegospodarność, co jest niezgodne z prawdą. Ks. Luty wszczyna awantury z wikarymi używając niewybrednych słów, niegodnych kapłana i to w obecności parafian, którzy przyszli do kancelarii załatwiać swoje sprawy. Jeśli petent nie ma pieniędzy, aby zapłacić za wypisane zaświadczenia, jest ono targane przez księdza proboszcza, a parafianin otrzymuje polecenie opuszczenia kancelarii. Przy załatwianiu spraw związanych z pochówkiem, w momencie poinformowania ks. Lutego, że ceremonia będzie obsługiwana przez zakład pogrzebowy niezwiązany z księdzem proboszczem, dochodzi do awantur. Wiele komentarzy wzbudza też przyjmowanie intencji Mszy św., które są przesuwane z indywidualnych na zbiorowe mimo, iż były zamawiane z wyprzedzeniem rocznym, bez uprzedzenia osoby zamawiającej. Poza tym wiele intencji, szczególnie zamawianych przy okazji pogrzebu, nie jest ogłaszana. Nie sposób również nie wspomnieć o podejściu proboszcza do remontu dachu. Niezrozumiałym dla nas jest to, że planując tak poważną inwestycję nie próbuje skorzystać z dotacji unijnych, przeznaczonych na ratowanie zabytków sakralnych. Domyślamy się, że powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność skrupulatnego rozliczenia się z takich dofinansowań. Taka postawa proboszcza Lutego sprawia, iż coraz mniej ludzi uczęszcza na Msze św. do naszego kościoła. Nawet śluby i chrzty ludzie często zamawiają w innej parafii, żeby przeżyć te chwile w skupieniu i pięknej oprawie muzycznej, której u nas z winy proboszcza brakuje.

WO: Jakie kroki podjęliście w celu odwołania ks. Lutego z funkcji proboszcza parafii św. Katarzyny?

T.P. Zebraliśmy 560 podpisów na listach, w których domagamy się odwołania proboszcza Lutego. W związku z tym chcieliśmy się spotkać z biskupem naszej diecezji, aby przedstawić mu sytuację panującą w naszej parafii. Ponadto wysłaliśmy kilka pism do biskupa, w których opisaliśmy zachowanie proboszcza.

WO: I jaka była jego reakcja?

T.P. Najkrócej mówiąc wymijająca. Niestety nie widać dobrej woli, aby nasz problem rozwiązać.

WO: Czy biskup się z Wami spotkał?

T.P.: Niestety nie.

WO: A czy odpowiedział na Wasze pisma?

T.P.: Otrzymaliśmy odpowiedź od Kanclerza Kurii, który zarzucił nam, że w naszym postępowaniu nie ma troski o parafię. Zarzucono nam również brak cywilnej odwagi za to, że podpisaliśmy się pod pismem „Parafianie” a nie imieniem i nazwiskiem. Krótko mówiąc Kanclerz nie podzielił naszego zdania w sprawie zachowań proboszcza Lutego.

WO: I co Wy na to?

T.P.: Zwróciliśmy się pismem do arcybiskupa.

WO: I jaka była odpowiedź?

T.P.: Czekamy na nią.

WO: W takim razie może wszystko jest w porządku – proboszcz Luty jest dobrym kapłanem i administratorem parafii. Może to w Was tkwi problem, bo z jakiś osobistych powodów jesteście do niego uprzedzeni?

T.P.: Gdyby tak było, to do kościoła uczęszczałoby dwa razy więcej ludzi, tak jak to miało miejsce jeszcze przed rokiem. Z naszych obserwacji wynika, że grono osób niezadowolonych wciąż się powiększa.

WO: A skąd wiecie, że o połowę mniej osób uczęszcza na msze św.?

T.P.: Bo potrafimy liczyć. W dwie niedziele września z grupą parafian przeliczaliśmy uczestników niedzielnych nabożeństw chcąc się zorientować jaką część ludzi reprezentują listy niezadowolonych z rządów ks. proboszcza. Poza tym 7 października tego roku ksiądz Luty w ogłoszeniach parafialnych sam zaznaczył, że to nie jego wina, iż tak mało ludzi uczęszcza na niedzielne Msze św, tym samym potwierdzając nasze zdanie.

WO: Czy nie uważa Pani, że skoro hierarchowie nie widzą potrzeby odwołania proboszcza Lutego, oznacza to, iż taki powinien być Kościół Rzymskokatolicki. A jeśli Wy się nie zgadzacie z biskupami, to może powinniście z takiego Kościoła wystąpić? A alternatywa jest – w naszym powiecie prężnie działa Kościół Polskokatolicki.

T.P.: Nie zamierzamy zmieniać Kościoła z powodu proboszcza. Zostaliśmy wychowani w wierze rzymskokatolickiej i nic nas nie jest w stanie od niej oderwać. A najlepszym dowodem na to, że nie my stanowimy problem w naszej parafii była bardzo dobra współpraca z poprzednikami obecnego proboszcza. Najbardziej zaskoczeni jesteśmy natomiast tym i zarazem najbardziej nas to boli, że biskup nie chce dostrzec bulwersującego mieszkańców zachowania ks. Lutego. I to jest w tym wszystkim najbardziej zastanawiające.

[2012.10.31] WiadomosciOlkuskie.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: