Konflikt parafian z księdzem w Browieńcu Małym

Parafię wizytował biskup opolski Andrzej Czaja. Chciał na miejscu poznać przyczyny zbiorowej rezygnacji wszystkich członków rady parafialnej, która jest skonfliktowana z miejscowym proboszczem.

– Nie chcemy opowiadać w mediach o tej sprawie. Będziemy jeszcze wzywani do kurii – powiedział nam anonimowo jeden z członków rady parafialnej w Browieńcu Małym w gminie Lubrza.

W niedzielę 19 stycznia parafię wizytował biskup opolski Andrzej Czaja. Chciał na miejscu poznać przyczyny zbiorowej rezygnacji wszystkich członków rady parafialnej, która jest skonfliktowana z miejscowym proboszczem.

Obecny proboszcz parafii w Browieńcu pracuje tu od 3,5 roku. Przyszedł z Chrząstowic pod Opolem. Początkowo wydawało się, że świetnie się dogada z mieszkańcami, którzy w większości są rodowitymi Ślązakami. Spór między częścią parafian a księdzem pojawił się przede wszystkim na tle finansowym. Dotyczył rozliczeń pieniędzy wydawanych na inwestycje przy plebanii i w kościele. Zbierane były one od mieszkańców parafii, która liczy ok. 700 dusz.

– Przed przyjazdem proboszcza mieliśmy zwyczaj zbierania po 10 złotych od każdej rodziny miesięcznie na cele parafii. Zebrała się z tego poważna suma – opowiada jeden z mieszkańców Browieńca. – Nowy proboszcz stwierdził, że nie możemy tego robić, ani trzymać pieniędzy na prywatnych kontach. Nakazał przelanie ich na konto parafii. Problem w tym, że nikt z rady parafialnej nie ma dostępu do konta parafii. Nie wie, na co pieniądze są wydawane i w jakich kwotach. Ksiądz nie prowadzi z mieszkańcami czy radą żadnych rozliczeń. Podobnie nie informuje co się dzieje z dochodami z uprawy 12 hektarów gruntów rolnych parafii.

W czasie swojego pobytu proboszcz wyremontował plebanie i wybudował garaż. W tym roku planował remont dachu w kościele, ale doszło do buntu.

– Nie interesuje nas, co ksiądz robi z pieniędzmi za intencje czy z tacy. Ale chcemy wiedzieć na co idą nasze darowizny na kościół – komentują mieszkańcy.

[2014.01.26] NTO.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: