Śledztwo ws. zniknięcia zabytków z dwóch kościołów w Szadku

Prokuratura w Zduńskiej Woli prowadzi śledztwo ws. zniknięcia zabytków i uszkodzenia ołtarzy w dwóch kościołach: parafialnym i cmentarnym w Szadku (woj. łódzkie). Oryginały obrazów i zabytkowe rzeźby z kościołów zniknęły; zastąpiono je kopiami.

Zawiadomienie o przestępstwie złożyła pod koniec ub. roku sieradzka delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi – poinformował w czwartek rzecznik sieradzkiej prokuratury okręgowej Józef Mizerski.

Oględziny wyposażenia obu kościołów – parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba oraz cmentarnego pw. św. Idziego w Szadku – przeprowadzono po tym jak parafię przejął nowy proboszcz. Poprzedni proboszcz ks. Andrzej C. zmarł w lipcu ub. roku. W oględzinach brali udział przedstawiciele Kurii Diecezjalnej.

Po przeprowadzeniu badań stwierdzono brak kilkunastu zabytków m.in. kielicha barokowego z połowy XVII w. wykonanego z pozłacanego srebra, obrazu św. Walentego z drugiej połowy XIX wieku, rzeźby nieznanej świętej z późnego gotyku, rokokowej rzeźby św. Wawrzyńca, obrazu koronacji Wniebowzięcia NMP, obrazu św. Jadwigi oraz innych obiektów.

Według prokuratury z opinii rzeczoznawcy wynika, że obrazy zostały zastąpione współczesnymi kopiami, które umieszczone zostały w miejscach, gdzie znajdowały się zabytkowe dzieła sztuki.

W ramach śledztwa przesłuchano już kilkunastu świadków; przeszukano także mieszkania osób, które miały dostęp do kościołów i plebanii. – Śledztwo ma ustalić, kiedy zostały zabrane obiekty zabytkowe, oraz kto wykonał i zastąpił oryginały obrazów kopiami – podkreśla prok. Mizerski.

Śledczy badają także, czy dzieła trafiły na nielegalny rynek handlu zabytkami i kto ewentualnie czerpał z tego korzyści.

[2013.01.31] PolskaLokalna.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: