ONZ krytykuje Watykan. „Pozwoliliście na molestowanie dziesiątek tysięcy dzieci przez księży”

ONZ ostro krytykuje Watykan za to, że jego prawo pozwala księżom na molestowanie „dziesiątek tysięcy dzieci”. Komitet ONZ zajmujący się prawami dziecka zażądał, aby Watykan podjął decyzję o natychmiastowym usunięciu z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny.

ONZ skrytykował też podejście Watykanu do homoseksualizmu, antykoncepcji i aborcji. ONZ zażądał także, aby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w szeregach Kościoła oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Apele te wystosowano w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie przedstawione zostały wnioski po relacji złożonej w styczniu przez przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na temat podjętych w Kościele metod walki z pedofilią.

Według BBC, komitet wyraził „głębokie zaniepokojenie”, że Stolica Apostolska nie chciała się przyznać do skali popełnionych zbrodni. Skrytykowano także fakt, że w Kościele praktyką jest przenoszenie księży molestujących dzieci z parafii do parafii, a czasem nawet za granicę. ONZ skrytykował także politykę Watykanu, opierającą się na „zmowie milczenia” i fakt, że wielokrotnie ofiary bały się mówić o tym, co je spotkało

Komitet podkreśla, że takie działanie „naraża dzieci w wielu krajach na molestowanie, bo wielu pedofilów wciąż ma z nimi kontakt”. Wyraził też ubolewanie, że Stolica Apostolska nie przyjęła na czas niezbędnych zasad, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci

W połowie stycznia Watykan zgodził się na przesłuchania przez ONZ. Watykańscy urzędnicy po raz pierwszy musieli się publicznie bronić w sprawie pedofilii w Kościele. Musieli stawić czoła zarzutom, że Kościół umożliwił wieloletnie molestowanie tysięcy dzieci, chroniąc podejrzanych o pedofilię księży kosztem ofiar.

– Stolica Apostolska opracowuje procedury, które mają wyeliminować takie nadużycia, współpracuje z wymiarem sprawiedliwości poszczególnych państw, jest też zaangażowana w słuchanie ofiar i ich rodzin – przekonywał Silvano Tomasi, szef watykańskiej delegacji. – Kościół katolicki stara się być przykładem najlepszych praktyk w tym ważnym przedsięwzięciu, jakim jest walka z pedofilią – dodał.

[2014.02.05] Wyborcza.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: