ONZ: Watykan musi usunąć z szeregów Kościoła oskarżonych o pedofilię

Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka zażądał dzisiaj, aby Watykan podjął decyzję o natychmiastowym usunięciu z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny. Postawa i linia postępowania Watykanu umożliwiła wykorzystanie dziesiątków tysięcy dzieci przez księży-pedofilów – ocenił Komitet.

Przedstawiciele ONZ wyrazili ubolewanie, że Stolica Apostolska nie zdawała sobie sprawy z powagi tych przestępstw i nie przyjęła na czas niezbędnych zasad, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci.

Komitet zażądał również, aby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w szeregach Kościoła oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domaga się także postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Apel ten wystosowano w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie przedstawione zostały wnioski po relacji złożonej w styczniu przez przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na temat podjętych w Kościele metod walki z pedofilią.

Media zwracają uwagę na wyjątkowo ostrą i kategoryczną ocenę działań Watykanu zawartą w raporcie, jaki Komitet ds. Praw Dziecka ogłosił w Genewie, podsumowując sprawozdanie, złożone przez delegację Stolicy Apostolskiej.

Watykan zapewnia ONZ: abp Wesołowski zostanie surowo osądzony

W ostatnich miesiącach bardzo głośno było o sprawie podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Ma on zostać osądzony w Watykanie „z surowością, na jaką zasługuje” – oświadczył w połowie stycznia w Genewie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ arcybiskup Silvano Tomasi.

Stały obserwator Watykanu przy genewskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych był pytany o głośną na świecie sprawę byłego nuncjusza przez ekspertów z Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka podczas specjalnej dwustronnej narady. W jej trakcie delegacja Stolicy Apostolskiej przedstawiła sprawozdanie z tego, w jaki sposób realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka i jakie podjęła działania w ramach walki z pedofilią.

Abp Tomasi oświadczył podczas tego spotkania – nie wymieniając początkowo nazwiska podejrzanego – że od grudnia wobec obywatela Państwa Watykańskiego prowadzone jest dochodzenie w sprawie „zbrodni seksualnych popełnionych na dzieciach poza terytorium Państwa Watykańskiego”.

Było to, jak zauważa portal Vatican Insider, wyraźne odniesienie do sprawy abp. Wesołowskiego, zdymisjonowanego przez papieża Franciszka w sierpniu zeszłego roku w związku z postawionymi mu zarzutami pedofilii i wezwanego do Rzymu, gdzie prawdopodobnie nadal przebywa.

Abp Tomasi, pytany przez ekspertów ONZ z Komitetu ds. Praw Dziecka o kwestię ekstradycji, którą Watykan wyklucza, oświadczył, że zgodnie z prawodawstwem zaaprobowanym przez papieża Franciszka abp Wesołowski będzie sądzony przez wymiar sprawiedliwości Stolicy Apostolskiej jako obywatel watykański i dyplomata. Dochodzenie trwa, a polski dostojnik zostanie osądzony „z surowością, na jaką zasługuje” – podkreślił abp Tomasi.

Osobne, kanoniczne postępowanie w sprawie byłego nuncjusza prowadzi w Watykanie Kongregacja Nauki Wiary.

[2014.02.05] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: