Agent „Lamos” to ksiądz arcybiskup Józef Bolonek, który sypnął płk. Kuklińskiego w Watykanie?

O tym że przeciek o współpracy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego z CIA dotarł do Warszawy i zapewne także do Moskwy z bezpośredniego otoczenia papieża Jana Pawła II w Watykanie wiadomo było od dawna. Dopiero teraz ujawniona została jednak tożsamość agenta „Lamosa”.

Jak powiedział w Telewizji Republika doktor historii Sławomir Cenckiewicz, był nim ksiądz arcybiskup Józef Bolonek, obecnie nuncjusz apostolski w Macedonii. To on przekazał wywiadowi PRL informację o przecieku ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na temat planów wprowadzenia stanu wojennego. Stało się to po osobistym spotkaniu szefa CIA z Ojcem Świętym w Watykanie, podczas którego Amerykanin – będąc pewny dyskrecji uczestników rozmowy – przekazał dane na temat szykowanej przez reżim komunistyczny operacji przeciw Polakom.

W wyniku przekazania przez „Lamosa” tej informacji Kukliński musiał nacisnąć przycisk alarmowy, czyli poprosić CIA o natychmiastową ewakuację z kraju wraz z rodziną. Ten wątek jest świetnie przedstawiony w filmie Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong”.

[2014.02.10] Poland.us

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: