Kto niszczy polski Kościół

Jestem stałym słuchaczem Radia Maryja i codziennym czytelnikiem „Naszego Dziennika”. Daje mi to, jak sądzę, podstawę do twierdzenia, że o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży – pisze charyzmatyczny duszpasterz i legenda opozycji, ojciec Ludwik Wiśniewski OP.

– Radiomaryjny „karnawał” trwa w najlepsze: przez Polskę jak tajfun przechodzi akcja nacisków, która ma doprowadzić do przyznania miejsca na multipleksie TV Trwam – pisze o. Wiśniewski na łamach najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego”. – Wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście głównym celem tej „zadymy” jest uzyskanie koncesji na multipleksie: może chodzi raczej o to, aby „gonić króliczka”? Winą za odmówienie przyznania koncesji obarcza się już nie tylko KRRiT, ale także rząd, premiera, prezydenta, ba: cały system demokratyczny RP. Zwolennicy przyznania miejsca na multipleksie odsądzają od czci i wiary każdego, kto śmie w tej sprawie mieć wątpliwości. Czy mam dodawać, że nie widać racjonalnych powodów, dla których nawet najtrudniejszy spór prawny miałby być powodem wzywania do wywracania całego porządku społecznego RP?

Dominikanin, który w 2010 r. skierował do nuncjusza apostolskiego w Polsce list krytykujący rozbicie polskiego Kościoła, alarmuje: – Niektórzy nasi bracia w wierze przodują w rzucaniu inwektyw, zaś wielu biskupów nie zachowuje wobec ich wystąpień niezbędnego dystansu, a niektórzy nawet zdają się podzielać przekonanie o złej woli państwowych urzędników – zaznacza. – Co gorsze: dość powszechne wśród ludzi Kościoła są próby interpretowania sporu o koncesję dla TV Trwam jako zasadniczego sporu o wartości, na których ma być budowana nasza Ojczyzna. Powstaje wrażenie, że Kościół jest sojusznikiem jednej opcji politycznej. Podziały polityczne są przenoszone do wnętrza Kościoła i w ten sposób przekreślają jego jedność.

W obszernym artykule, którego pierwsza część ukazuje się w najnowszym numerze „TP”, druga zaś opublikowana zostanie w kolejnym, o. Wiśniewski cytuje samego o. Tadeusza Rydzyka: „Jeśli nie ma prawdy, wszystko inne także się rozpada. Nie ma wtedy także sprawiedliwości ani wolności. Z prawdy wynika miłość i wola dzielenia się pięknem i dobrem” („NDz”, 6-7 lipca 2012). – Autor tych słów nie jest szeregowym księdzem: wielu Polaków mówi jego językiem, traktując jego słowa niemal jak Ewangelię. Skoro prawda buduje, a kłamstwo rujnuje, skoro o. Tadeusz przywiązuje tak wielką wagę do prawdy i pragnie budować na prawdzie i tylko na prawdzie, to trzeba się bliżej przyjrzeć temu, jak rozumie „prawdę” i „służbę prawdzie” – pisze dominikanin, przytaczając następnie szereg cytatów, w których dyrektor Radia Maryja oczerniał osoby publiczne, m.in. prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka czy redakcję Religia.tv. – Walka z Panem Bogiem i świadome niszczenie Kościoła [które zarzuca im o. Rydzyk – red.] to coś więcej nawet niż współpraca z komunistami. Najcięższe zarzuty, a równocześnie, ośmielam się powiedzieć, oszczerstwa – pisze o. Ludwik Wiśniewski. – Wszystko to mówi o. Rydzyk publicznie, a żaden autorytet kościelny, o ile wiem, nie zwraca mu uwagi, że taka mowa to już antychrześcijaństwo.

Duszpasterz odnosi się również do marszów „w obronie wolności słowa”: – Marsze w obronie TV Trwam są nazywane przez niektórych biskupów „lekcjami patriotyzmu” i „lekcjami miłości Ojczyzny”. W rzeczywistości są to lekcje uczące, jak zniszczyć Ojczyznę i Kościół – stwierdza. – Śpiew „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” to jakaś aberracja, przekreślająca ofiarne wysiłki wielu Polaków (także Jana Pawła II) dla odzyskania niepodległości.

O. Ludwik Wiśniewski (ur. 1936) był duszpasterzem akademickim, wychowawcą wielu opozycjonistów z Gdańska, Lublina i Wrocławia. Współpracował z KOR i ROPCiO (był m.in. sygnatariuszem „Apelu do społeczeństwa polskiego” z 1977 r.). Od 2005 r. mieszka w Lublinie, gdzie założył Akademię „Złota 9” – w ramach której młodzież ma możliwość spotykania się z wybitnymi postaciami kultury, nauki i polityki, i uczenia się od nich służby Polsce. Laureat przyznawanego przez „Tygodnik Powszechny” Medalu Świętego Jerzego 2011.

[2013.02.26] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: