Proboszcz uderzył dziecko? Wierni protestują, ale kuria nic nie wie

Ks. proboszcz Józef Mikołajczak z Obrzycka przekonuje, że nie uderzył chłopca podczas mszy św. Innego zdania są świadkowie. Parafianie w niedzielę pikietują świątynię, ale żadnego protestu do kurii na razie nie wysłali.

O parafii pw. św. Piotra i Pawła w Obrzycku k. Szamotuł i jej proboszczu usłyszała cała Polska. Według relacji niektórych wiernych podczas mszy św. odprawianej w pierwszy piątek lutego w kościele filialnym w Piotrowie ks. Józef Mikołajczak miał spoliczkować 10-letniego chłopca. Stało się to w czasie komunii św., kiedy na posadzkę spadł opłatek. – Stałem może dwa metry od tego zdarzenia. Księdzu upadła hostia. Chłopca, który się po nią schylił, uderzył otwartą ręką w twarz – mówi jeden z ucze stników mszy św. i przekonuje, że to samo zezna w sądzie. Rodzice chłopca złożyli już oficjalne doniesienie. Sprawę bada prokuratura.

Proboszcz: Nie doszło do żadnego incydentu

Proboszcz przedstawia swoją wersję wydarzeń: „W czasie mszy św., udzielając komunię św. jednemu z dzieci, upuściłem komunikant, który spadł na posadzkę. Schyliłem się szybko, by podnieść Ciało Chrystusa, by nie doszło do profanacji. Schyliło się również dziecko, które odsunąłem ręką i samemu podniosłem małą hostię. Udzieliłem komunii św. temuż dziecku, jak i pozostałym uczestnikom mszy św. Nie doszło do żadnego incydentu. (…) Nikt do mnie nie przyszedł z zapytaniami, zastrzeżeniami czy pretensjami” – napisał w oświadczeniu ks. Mikołajczak.

To samo powiedział swoim zwierzchnikom w dekanacie szamotulskim oraz w poznańskiej kurii. Czy wobec sprzecznych wersji i ogromnej skali protestu w Obrzycku arcybiskup Stanisław Gądecki wyciągnie jakiejkolwiek konsekwencje w stosunku do proboszcza z Obrzycka? Na razie nie ma o tym mowy, bo przełożonym sprawa znana jest przede wszystkim z mediów. – Do kurii nie dotarła żadna oficjalna skarga ze strony parafian – mówi krótko ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Wierni planują protest w niedzielę

Dlaczego wierni nie złożyli protestu na zachowanie proboszcza? Przeciwnicy kapłana przekonują, że podpisy w sprawie odwołania ks. Józefa Mikołajczaka dopiero są zbierane. W gminie utworzono nawet specjalne punkty, gdzie można wyrazić swój sprzeciw, m.in. w sklepach spożywczych i zakładach fryzjerskich. W niedzielę przed dziecięcą mszą św. o godz. 11.45 będzie pikieta. – Skala rozgoryczenia w parafii jest ogromna. Protest do kurii zostanie wysłany w poniedziałek – mówi Alina Kramer, jedna z inicjatorek protestu.

Zamieszanie proboszcza zelektryzowało cały powiat szamotulski. – Sprawa księdza bulwersuje. I pewnie będzie bulwersować, dopóki prokuratura tego nie wyjaśni. Oby jak najprędzej – przyznaje starosta szamotulski Paweł Kowzan.

Ks. Mikołajczak pracuje w Obrzycku od 15 lat.

[2014.02.14] Gazeta.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: