Palikot o aferze w ZUS: Kościół okrada nas od lat

„Szef ZUS-u Zbigniew Derdziuk jest członkiem katolickiego wywiadu, czyli Opus Dei. Jak się okazało, tak ustawił przetarg na oprogramowanie dla ZUS-u, warte 600 mln, że wygrała firma Asseco – której przedstawiciel zasiada w radzie katolickiej fundacji księdza Fondowicza” – pisze na swoim blogu w Onecie Janusz Palikot. „Kościół okrada nas od lat, więc być może większość rodaków już się przyzwyczaiła, ale ja nie!” – grzmi szef Twojego Ruchu.

Według „Faktów” TVN przy ubiegłorocznym przetargu w ZUS mogło dojść do złamania prawa. Dziennikarze stacji ustalili, że dwie osoby z Asseco, dwie z ZUS oraz osoba pracująca w Urzędzie Zamówień Publicznych, który nadzoruje takie przetargi, zasiadały w radzie nadzorczej jednej z fundacji.

– ZUS będzie musiał wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny – powiedział Jeremi Mordasewicz z rady nadzorczej Zakładu, odnosząc się do doniesień TVN. Rzecznik ZUS oświadczył, że wart 600 mln zł przetarg, który wygrało Asseco, był jawny, a materiały przekazywano organom kontrolującym.

Palikot: Kościół okrada nas od lat!

Sprawę na swoim blogu w Onecie skomentował Janusz Palikot. „Szef ZUS-u Zbigniew Derdziuk jest członkiem katolickiego wywiadu, czyli Opus Dei. Jak się okazało, tak ustawił przetarg na oprogramowanie dla ZUS-u, warte 600 mln, że wygrała firma Asseco. Przedstawiciel Asseco zasiada razem z szefową Urzędu Zamówień Publicznych, oraz Derdziukiem właśnie, w radzie katolickiej fundacji księdza Fondowicza. Nomen omen szefowa UZP jest z domu… Fondowicz” – pisze szef Twojego Ruchu.

Palikot dodaje emocjonalnie: „Kościół okrada nas od lat!”. „Być może większość rodaków już się przyzwyczaiła, ale ja nie! Niech Biernacki i Seremet ruszą tyłki i zatrzymają podejrzanych!” – czytamy na blogu polityka.

Mordasewicz: nie chcę oceniać w tej chwili wyniku przetargu

„Fakty” podały także, że wymagania przetargowe ZUS były tak precyzyjne, że dotyczyły nawet doświadczenia i wykształcenia 87 specjalistów. W rezultacie do przetargu przystąpiła tylko jedna firma – Asseco Poland – i wygrała.

Jak powiedział Mordasewicz, Asseco mogło jako jedyne spełniać wymagania kontraktu. – Takie rzeczy mogą się przydarzyć. Nie chciałbym oceniać w tej chwili wyniku przetargu, bo nie jestem w stanie – zaznaczył.

Dodał, że przy tak dużych zamówieniach w instytucjach publicznych przetargi powinny odbywać się w „standardzie, który wyklucza wszelkiego rodzaju podejrzenia”.

– W tym wypadku nie przesądzam, czy znajomość tych osób miała wpływ na wynik przetargu. To, co w tej chwili będziemy musieli zrobić jako rada nadzorcza ZUS, to sprawdzić, czy standardy przetargu były zachowywane. Druga sprawa to to, czy wynik przetargu był właściwy – mówił.

– Być może do niczego nie doszło, może wybór był prawidłowy. Jednak znajomość tych osób budzi podejrzenia, dlatego tę sprawę trzeba będzie wyjaśnić – podkreślił Mordasewicz.

Wczoraj późnym wieczorem do doniesień „Faktów” odniósł się w oświadczeniu rzecznik ZUS Jacek Dziekan. – W materiale podano nieprawdziwe wiadomości, że »po jednej i drugiej stronie (wykonawcy Asseco i Zamawiającego ZUS) zasiadały osoby zasiadające również w radzie nadzorczej jednej fundacji (Fundacji Fundowiczów)«” .

„W rzeczywistości pracownicy ZUS, tj. Pani Dorota Mielnik oraz Pan Kamil Wąsowicz, złożyli w formie pisemnej rezygnacje z zasiadania w Radzie Nadzorczej Fundacji Fundowiczów w dniu 20 września 2010 roku. W dniu 21 września 2010 roku – tj. na prawie trzy lata przed rozpisaniem przez ZUS przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego – oświadczenia o rezygnacji zostały przyjęte przez przedstawiciela Zarządu Fundacji” – oświadczył rzecznik.

Podkreślił, że „procedury związane z przetargiem na utrzymanie największego w Polsce systemu informatycznego KSI ZUS, obsługującego ponad 2 miliony firm, 20 milionów ubezpieczonych oraz wiele milionów świadczeniobiorców wymagały określenia wysokich wymagań wobec podmiotów uczestniczących w przetargu”. „Przetarg był całkowicie jawny i otwarty, a materiały na temat jego przebiegu były przekazywane organom kontrolującym ZUS” – oświadczył Dziekan.

[2014.02.14] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: