Amerykańskie diecezje bankrutują. Przez odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego

Już 11 katolickich diecezji zbankrutowało w USA – informuje „Rzeczpospolita”. Powodem jest konieczność wypłacania wysokich odszkodowań ofiarom molestowania seksualnego przez księży.

Kwoty wypłacane ofiarom molestowania seksualnego przez amerykańskie diecezje są bardzo wysokie. Archidiecezja katolicka w Los Angeles, aby zamknąć 17 procesów o molestowanie seksualne, musi zapłacić 13 milionów dolarów – czytamy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. W roku 2007, zamykając 500 pozwów, archidiecezja zapłaciła 660 milionów dolarów.

Amerykański episkopat podkreśla, że większość spraw sądowych wytaczanych za pedofilię i molestowanie seksualne dotyczy odległej przeszłości. George Leo Thomas – biskup pozywanej diecezji Helena w Montanie – przeprosił wszystkie ofiary, podkreślając jednak, że większość oskarżanych księży z jego parafii od dawna nie żyje, a żaden nie jest już aktywnym kapłanem.

Konieczność wypłacania tak wysokich sum doprowadziła 11 diecezji do bankructwa. Nie oznacza to jednak, że roszczenia ofiar zostaną oddalone.

[2014.02.20] TokFM.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: