Wolbrom: nielegalne opłaty za groby? Sprawa w prokuraturze

Mieszkaniec Wolbromia złożył zawiadomienie w olkuskiej Prokuraturze Rejonowej, że na miejskim cmentarzu ksiądz nielegalnie pobiera opłaty za groby murowane. Jak twierdzą pokrzywdzonych może być kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób.

– O ile za groby ziemne pobiera się opłatę co 20 lat, to na murowane ma się dzierżawę wieczystą. Tymczasem w nas groby murowane traktowane są tak jak ziemne – podkreśla Paweł Tujko z Zakładu Pogrzebowego „Hades” w Wolbromiu, który złożył zawiadomienie do prokuratury w imieniu jednej z mieszkanek. Kobieta (woli nie podawać swojego imienia i nazwiska) chowała ostatnio swoją mamę w grobie, gdzie spoczywają już jej dziadkowie. Mimo że, jak twierdzi, ma dokumenty na dzierżawę wieczystą murowanego grobu, administrator cmentarza podczas pogrzebu zażądał opłaty – 500 zł. Kobieta zapłaciła, bo jak mówi – nie chciała szarpaniny w takiej chwili, ale teraz postanowiła zawalczyć o swoje. – Problem dotyczy praktycznie wszystkich, którzy mają na cmentarzu groby murowane – podkreśla Tujko.

– Pobieranie opłat za przedłużenie prawa do grobu murowanego jest niezgodne z prawem. Osoba, która uiściła po upływie 20 lat kolejną opłatę za przedłużenie prawa do grobu murowanego, może żądać jej zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu – uważa mecenas, Stanisław Proszak, który sporządził dla poszkodowanych opinię prawną w tej sprawie.

Do zarządcy cmentarza – proboszcza parafii św. Katarzyny Zbigniewa Lutego nie udało nam się dodzwonić. Zapytaliśmy więc administratora o opłaty. – Jeśli jest dokument na miejsce, jest honorowany. Nic więcej nie mam do powiedzenia – ucina Mariusz Cencek.

Sprawy nie chcą też komentować przedstawiciele diecezji sosnowieckiej.
– Do Kurii Diecezjalnej nie wpłynęła w tej materii żadna skarga – podkreśla ksiądz Paweł Rozpiątkowski. Mieszkańcy uważają, że kuria lekceważy problemy ich parafii. Tym bardziej, że konflikt z księdzem trwa od ponad roku. Chodzi min. o rozwiązanie rady parafialnej. Wielokrotnie wysyłali do kurii listy z prośbami o pomoc i zostawały one bez odpowiedzi.

Zawiadomienie odnośnie opłat za groby trafiło do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. – Najpierw musimy zapytać osobę pokrzywdzoną, czy chce wszczęcia postępowania w tej sprawie – wyjaśnia prokurator Wiesław Zięba. Jak zapewnia Paweł Tujko kobieta jest gotowa złożyć zeznania.

[2013.07.15] NaszeMiasto.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: