Kuria w sprawie proboszcza z siekierą: przepraszamy, wyjaśniamy

Kościelni zwierzchnicy odnieśli się do informacji jakoby proboszcz parafii w Turze (woj. łódzkie) miał rzucić się na parafiankę z siekierą. – Jeżeli faktycznie doszło do zdarzenia, to łódzka archidiecezja wyraża ubolewanie i przeprasza – głosi komunikat opublikowany na stronie kurii. Akta w sprawie księdza jeszcze dzisiaj mają trafić do prokuratury.

– Kuria Metropolitalna Łódzka nie posiada żadnego oficjalnego doniesienia w sprawie wydarzeń w parafii Tur – już na wstępie oświadczenia zaznaczają przedstawiciele łódzkiej kurii.

O tym, że proboszcz w parafii Tur zachowywał się agresywnie, informowała poddębicka policja.

Z ich relacji wynika, że duchowny na oczach policjantów ruszył z siekierą w kierunku jednej z parafianek, która powiadomiła policję o biegającym bez kagańca psie. Zwierzę okazało się należeć do księdza, któremu funkcjonariusze zamierzali zwrócić uwagę.

„Sprawdzimy sprawę”

Łódzka kuria informuje, że „zostały podjęte działania wyjaśniające” w tej sprawie.

– Jeżeli miało miejsce niewłaściwe zachowanie Księdza Proboszcza parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Turze, Kuria wyraża ubolewanie i przeprasza za nie – pisze w oświadczeniu ks. Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii.

Groźby i szarpanina z policją

Do zdarzenia na terenie plebanii doszło 1 marca. Policja prowadzi w sprawie postępowanie przygotowawcze. Jeszcze dzisiaj akta sprawy mają trafić do prokuratury rejonowej w Poddębicach.

– Czynności w sprawie księdza związane są z naruszeniem przez niego nietykalności cielesnej policjantów. Oprócz tego funkcjonariusze byli znieważani przez mężczyznę – informuje policja.

Zarzuty kwestią czasu?

Józef Mizerski z sieradzkiej prokuratury informuje tvn24.pl, że duchowny w najbliższym czasie może usłyszeć zarzuty.

– Oprócz kwestii związanych z zachowaniem mężczyzny względem policjantów, wyjaśnimy kwestię gróźb kierowanych w stronę kobiety – mówi prokurator Mizerski.

Dodaje przy tym, że poszkodowana kobieta złożyła już wniosek o ściganie duchownego i złożyła w tej sprawie zeznania.

Za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta polski kodeks przewiduje karę do trzech lat więzienia. Za kierowanie gróźb karalnych grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

[2014.03.06] TVN24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: