Zmiana proboszcza w Turośli

Turośl, spokojna miejscowość. Spokojni, życzliwi, pobożni parafianie. Piękny zabytkowy kościół.

To tu od kilku lat parafianie jak twierdzą „spotykali się z niezrozumieniem i brakiem współczucia” ze strony byłego już w tej chwili proboszcza.

Faktem jest że doszło do zmiany proboszcza. Faktem jest też to, że parafianie wyrazili swoje oburzenie w sprawie praktyk stosowanych w parafii na ręce ks. biskupa Janusza Stepanowskiego. Czy wierni nie chcieli materialnego podejścia do sakramentów. Czy w posługę duszpasterską byłego proboszcza nie wkradło się szyderstwo i pycha? Ważne wydaje się to, że wierni poczuli odpowiedzialność za swoją wspólnotę. Więc czy zamiana proboszcza to rutynowa roszada kadrowa w diecezji czy miała na nią wpływ opinia wiernych?

Z relacji mieszkańców wynika, iż ks. Zbigniew miał ustalony cennik za sakramenty. Kurczowo trzymał się wyznaczonych cen. Nie miało znaczenia czy ktoś jest biedny, bądź chwilowo w złej sytuacji materialnej-twierdzą mieszkańcy. Za każdy sakrament musieliśmy płacić- dodają. Sakrament chrztu kosztował 250zł, egzamin przed pierwszą komunia 90zł, egzamin przed bierzmowaniem 100 zł, sakrament małżeństwa 1000 zł, pogrzeb 1500zł, a msze odprawiane w intencjach 70 zł.

Redakcja skontaktowała się z rzecznikiem łomżyńskiej Kurii ks. Janem Krupką. Zapytaliśmy jak ksiądz biskup odniósł się do cennika, który ustalił ks. Zbigniew. Uzyskaliśmy odpowiedź

– W diecezji łomżyńskiej nie ma czegoś takiego jak cennik sakramentów

Nie ma, a jednak parafianie maja żal za materialne traktowanie. Za to i za wiele innych spraw, o których chcą już zapomnieć.

Mamy nadzieję, ze nareszcie będzie lepiej, że znowu wróci zaufanie i życie w parafii- mówi mieszkanka Turośli.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dzisiaj miał się wprowadzić nowy proboszcz do parafii w Turośli, oraz że w najbliższym czasie będzie zwołana rada parafialna.

Ks. Zbigniew Kaczmarski jak podaje rzecznik kurii obejmie parafię pw Św. Jana Oblubieńca w miejscowości Dąbrowy, zaś ks. Jan Kisłowski z tamtejszej parafii obejmie parafię w Turośli. Próbowaliśmy bezskutecznie skontaktować się z byłym proboszczem.

Ks. wikary z parafii w Turośli prosi, aby nic w gazetach nie pisać po prostu nastąpiła zmiana proboszcza.

Czy to „po prostu zmiana proboszcza”? Przemyślenia zostawiamy czytelnikom.

Czekamy na kontakt od ks proboszcza Zbigniewa, czekamy aby odniósł się do tej sprawy.

[2014.03.11] Kolno24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: