Ksiądz z Legionowa skazany na 10 lat więzienia

Na 10 lat więzienia skazał w środę warszawski sąd byłego księdza Jacka S. z Legionowa, oskarżonego o kilkanaście przestępstw seksualnych, w tym m.in. wobec nieletniej – informuje PAP powołując się na źródła sądowe.

Nieprawomocny wyrok po niejawnym procesie wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Uznał on S. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Obrońca oskarżonego powiedział PAP, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku. Nie chciał przesądzać, czy złoży apelację.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła 37-letniemu Jackowi S. 17 zarzutów. Media podawały, że dotyczą one w sumie 12 młodych dziewcząt, w tym chórzystek z kościoła garnizonowego w Legionowie pod Warszawą, gdzie ksiądz służył i nauczał religii.

Księdzu zarzucono: doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego (za co grozi od 2 do 12 lat więzienia); obcowanie z osobą poniżej lat 15 (takie samo zagrożenie); doprowadzenie przez nadużycie stosunku zależności osoby małoletniej do obcowania lub innej czynności seksualnej (kara do 5 lat) oraz nakłonienie do nielegalnej aborcji (kara do 3 lat).

S. od stycznia 2012 r. przebywa w areszcie. Watykan przeniósł go już do stanu świeckiego. Kuria wojskowa pomaga ofiarom S.

W październiku 2013 roku ordynariat przepraszał za księdza. – Ubolewamy, odczuwamy zażenowanie, a nade wszystko przepraszamy za czyny, których dopuścił się wobec nieletnich aresztowany Jacek S. Nie jest on już kapłanem – oświadczył rzecznik ordynariatu polowego wojska polskiego ks. Zbigniew Kępa. Zapewnił o współpracy kurii z organami ścigania.

[2014.03.19] TVN24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: