Urzędnicy do proboszcza: Gdzie są śmieci z cmentarza?

To skutek interwencji mieszkańców Kalinowa, którzy skarżyli się urzędnikom, że z cmentarza zniknęły kontenery i nie mają, gdzie wyrzucać śmieci. Zastąpiła je informacja, że parafianie mają zabierać śmieci do domów.

Problem w tym, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem. Proboszcz, jako zarządca nieruchomości niezamieszkanej (taki status mają cmentarze) ma obowiązek podpisania umowy na wywóz odpadów. To dlatego, że zgodnie z przepisami śmieci muszą być gromadzone w miejscu, gdzie są wytwarzane.

– Jeszcze w lutym zorganizowaliśmy spotkanie w tej sprawie z duchownymi – mówi Zbigniew Babski, który w strzeleckim ratuszu odpowiada gospodarkę komunalną. – Niestety w przypadku parafii w Wysokiej, która zarządza cmentarzem w Kalinowie, rozmowy nie odniosły skutku.

W związku z tym urzędnicy napisali pismo do proboszcza. Domagają się wyjaśnień, co się dzieje ze śmieciami i czy parafia ma zawartą umowę na wywóz nieczystości z cmentarza. Jeżeli nie, urząd może nałożyć karę finansową.

Co ciekawe ten sam problem z brakującymi śmietnikami mają parafianie na cmentarzu z Wysokiej, która leży w gminie Leśnica. Tamtejsi urzędnicy nie zamierzają jednak pisać do proboszcza.

[2014.03.23] NTO.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: