Sąd w Zabrzu: siostra Bernadetta pójdzie do więzienia [wideo]

Siostra Bernadetta (Agnieszka F.) ma pójść do więzienia – tak zdecydował zabrzański sąd, który nie zgodził się na warunkowe zawieszenie kary.

Tylko kara pozbawienia wolności pozwoli zrozumieć popełnione przestępstwo – mówiła po zapadnięciu wyroku prokurator. Jak się okazuje, sąd nie mógł uwzględnić innych okoliczności, m.in. podeszłego wieku siostry.

W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał Agnieszkę F. – siostrę Bernadettę – na bezwzględną karę dwóch lat więzienia za nieprawidłowości w prowadzonym przez zakon boromeuszek ośrodku wychowawczym w Zabrzu. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył jej karę w zawieszeniu. Od czasu wyroku Agnieszka F. nie trafiła jednak do więzienia. Sąd odraczał jej karę po wnioskach, w których skazana powoływała się na stan zdrowia i wiek – ma 59 lat.

Prokuratura oskarżyła kobietę m. in. o bicie i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. W czasie, gdy dochodziło do przemocy Agnieszka F. była dyrektorką ośrodka. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica Bogumiła Ł. została skazana na osiem lat więzienia w zawieszeniu.

Według prokuratury, odpowiadające w procesie z wolnej stopy b. dyrektor ośrodka i jej podwładna, miały m.in. stosować wobec podopiecznych przemoc fizyczną i psychiczną oraz zlecać wykonanie kar fizycznych na dzieciach innym wychowankom. Sprawa obejmowała łącznie 20 zarzutów dotyczących okresu od stycznia 2005 do stycznia 2006 r.

Szokujące praktyki w zabrzańskim zgromadzeniu

– Kolega dostał prętem po gardle i nie mógł mówić. Jak krzyknąłem, to jeszcze raz dostałem, no i polała się krew – mówi jeden z byłych wychowanków ośrodka sióstr boromeuszek w Zabrzu.

W ośrodku znęcano się nad dziećmi i nakłaniano je do gwałtów. Skazana siostra Bernadetta – była dyrektorka ośrodka – do tej pory nie odbyła jednak kary dwóch lat więzienia. Jej pełnomocnik złożył wniosek do sądu apelacyjnego o warunkowe zawieszenie jej wykonania.

Na filmie jedna z zakonnic zgromadzenia boromeuszek mówi reporterowi: „Co to da, że ona (siostra Bernadetta – red.) pójdzie do tego więzienia?”

[2014.04.24] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: