„Pamiętam strach, duże mury, przemoc” [wideo]

– Nie oczekuję przeprosin. Jezus też był bity i poniżany i nie wymagał „przepraszam” – powiedział w programie „Po przecinku” Rafał Franciszczak, który trafił do sierocińca sióstr boromeuszek w wieku dwóch lat. – Pamiętam strach, duże mury, przemoc. Nie wszystkie siostry były złe. Niektóre siostry były bardzo dobre. Miały czułość, miały miłość. Ale one były na krótko i były odsyłane – relacjonował w TVP Info były wychowanek sióstr boromeuszek.

Sąd w Zabrzu zadecydował, że siostra Bernadetta, skazana za podżeganie do pedofilii i nakłanianie dzieci do przemocy, trafi do więzienia. Do tej pory zakonnica unikała odbycia kary z powodu złego stanu zdrowia. Prokuratura oskarżyła kobietę m.in. o bicie i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. W czasie, gdy dochodziło do przemocy Agnieszka F. była dyrektorką ośrodka. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica Bogumiła Ł. została skazana na osiem lat więzienia w zawieszeniu.

Nie oczekuję przeprosin

– Przepraszam, przebaczam i proszę o przebaczenie – powiedział w TVP Info Rafał Franciszczak, były wychowanek sióstr boromeuszek. Przyznał, że podałby rękę skazanym siostrom. – Nie oczekuję przeprosin. Jezus też był bity i poniżany i nie wymagał „przepraszam” – powiedział gość programu „Po przecinku”, który trafił do sierocińca sióstr boromeuszek w wieku dwóch lat.

– Pamiętam strach, duże mury, strach, przemoc. Ale nie wszystkie siostry były złe. Niektóre siostry były bardzo dobre. Miały czułość, miały miłość. Ale one były na krótko i były odsyłane – relacjonował mężczyzna. Były wychowanek, pytany, czy kiedy odszedł z sierocińca, nie pomyślał, by poinformować o tym, co tam się dzieje, policję lub inne służby, przyznał, że niestety nie. – Z przykrością mówię, ale nie. Nie myślałem o tym. Chciałem się usamodzielnić, w miarę godnie żyć.

Trzeba zamknąć ten ośrodek

Rafał Franciszczak zaapelował do władz, aby zamknęły ośrodek, w którym on i jego koledzy doznali tylu krzywd. – Dzisiaj musimy patrzeć w przyszłość. Nam potrzebne są czyny, a tam są dzieci. Będę działał, aby ten ośrodek zamknąć. I apeluję do pani minister i prezydenta RP: ten ośrodek musi być natychmiast zamknięty – powiedział gość TVP Info.

[2014.04.24] TVP.info Wideo w linku

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: