USA: Ksiądz-pedofil zginął w więzieniu

John Geoghan – były ksiądz z archidiecezji bostońskiej, skazany za molestowanie seksualne nieletnich na 10 lat więzienia – został zabity w zakładzie, w którym odbywał karę – poinformowały władze stanowe Bostonu. Bliższe okoliczności jego śmierci nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że ksiądz został ranny. W chwilę po przetransportowaniu do szpitala Geoghan zmarł.

Ksiądz John Geoghan to niesławny bohater skandalu pedofilskiego, który ujrzał światło dzienne w zeszłym roku. Duchowny przez wiele lat molestował seksualnie dzieci. Udowodniono mu 86 przypadków napastowania seksualnego.

Zanim Kościół rzymskokatolicki w Bostonie zgodził się zapłacić 10 mln dolarów odszkodowania ofiarom księdza Geoghana, kardynał Bernard Law długo go bronił. Arcybiskup, który w 2002 roku zrezygnował z kierowania archidiecezją bostońską, tuszował także inne przypadki molestowania z udziełem duchownych.

Do tej pory zgłosiło się 540 osób, które przyznały, że były molestowane seksualnie. Ofiarom napastowania zaproponowano 55 mln dolarów zadośćuczynienia.

Przypadków molestowania było jednak znacznie więcej. Z raportu sporządzonego przez stanowego prokuratora Thomasa F. Reillyego wynika, że w latach 1940-2000 blisko 1000 dzieci było napastowanych przez 235 księży i pracowników Kościoła w Bostonie.

[2003.07.24] RMF24.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: