Odnaleziono trójkę rodzeństwa, dzieci uciekły z ośrodka sióstr boromeuszek

Policjanci z Zabrza odnaleźli trójkę rodzeństwa w wieku 7,8 i 16 lat. Ich zaginięcie zgłosili pracownicy zabrzańskiego ośrodka wychowawczego prowadzonego przez siostry boromeuszki.

Z zawiadomienia wynikało, że w piątek rano rodzeństwo opuściło placówkę. Policjanci podejrzewali, że dzieci mogły udać się do swojej matki. Funkcjonariusze skontaktowali się z kobietą. – W rozmowie telefonicznej kobieta kategorycznie zaprzeczyła, aby dzieci były pod jej opieką. Szybko ustaliliśmy, że matka nas okłamała – informuje w rozmowie z Onetem Marek Wypych, rzecznik zabrzańskiej policji.

Okazało się, że konkubent matki zamówił taksówkę, która przewiozła rodzeństwo z Zabrza do Bytomia, gdzie kobieta obecnie mieszka. 36-latka była kompletnie pijana. Miała 2 promile alkoholu w organizmie. Ponieważ w chwili odnalezienia nieletnich, te przebywały pod opieką innych osób, matka nie poniesie żadnych konsekwencji. Dzieci zostały przewiezione do ośrodka.

– Placówka prowadzona przez siostry boromeuszki jest placówką półotwartą. Przypadki, w których dzieci oddalają się z takich ośrodków, po prostu się zdarzają – komentuje rzecznik. O sprawie powiadomiono sąd dla nieletnich.

Zabrzański ośrodek ostatnio cieszy się złą sławą.

Trzy lata temu gliwicki sąd okręgowy skazał byłą dyrektorkę ośrodka – siostrę Bernadettę – na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Prokuratura oskarżyła kobietę m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica Bogumiła Ł. została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Siostra Claret Król, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek wydała ostatnio oświadczenie. – Chcemy wyrazić głęboki ból i przeprosić za cierpienie wielu osób oraz za sytuację zaistniałą wokół specjalnego ośrodka wychowawczego w Zabrzu. (…) Zrobimy wszystko, co w naszej ludzkiej mocy, aby do podobnych zdarzeń nigdy nie dopuścić i z tym większą gorliwością troszczyć się o najwyższe standardy pomocy dzieciom i troski o ich wychowanie. Pomimo naszych ludzkich słabości, od których nie jesteśmy wolne, pragniemy jak najlepiej służyć potrzebującym i na wielu płaszczyznach to czynimy – czytamy w oświadczeniu.

[2014.05.19] Onet.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: