Twój Ruch złożył zawiadomienie do prokuratury ws. arcybiskupów. W tym m.in. nowego prymasa

Twój Ruch skierował do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa w sprawach pedofilii przez czterech hierarchów Kościoła katolickiego. W tym nowego prymasa Wojciecha Polaka.

Zawiadomienie, poza prymasem Polakiem, dotyczy arcybiskupów: Józefa Michalika, Henryka Hosera i Leszka Sławoja Głódzia.

Jak napisali jego autorzy, chodzi o przestępstwo polegające na „wielokrotnym utrudnianiu ujawnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osób poniżej 15. roku życia (art. 200 k.k. – zgwałcenie pedofilskie) dokonanych przez polskich duchownych, zacieraniu śladów przestępstw i udaremnianiu wszczęcia postępowań karnych w celu uniknięcia odpowiedzialności przez tychże duchownych”.

Janusz Palikot podczas konferencji prasowej w Sejmie zarzucił m.in. abp. Michalikowi ukrywanie na terenie diecezji proboszcza pedofila i nieodsunięcie go od kontaktów z dziećmi. Jak mówił lider TR, abp Michalik w liście do wiernych zastraszał też osoby, które zeznawały przeciwko księdzu. – Osoby w sutannie i habicie są w Polsce bezkarne – oświadczył Palikot.

Zawiadomienie oparte na materiałach prasowych

Zwrócił się też do premiera Donalda Tuska, aby zadeklarował, iż jego wizyta w Watykanie nie oznacza gwarancji „dalszej bezkarności” osób duchownych.

Zawiadomienie Twojego Ruchu opiera się na materiałach prasowych. Jak napisano w dokumencie, „od wielu miesięcy pojawiają się w mediach szczególnie bulwersujące informacje świadczące o tym, iż najwyżsi hierarchowie Kościoła katolickiego (…) mimo iż posiadali wiedzę o popełnianych przez polskich duchownych katolickich przestępstwach o charakterze pedofilskim – wykorzystując swoją pozycję społeczną – podejmowali działania mające na celu udaremnienie poniesienia odpowiedzialności karnej przez tychże duchownych”.

Palikot: Arcybiskup Hoser ukrywał księdza pedofila

Zdaniem autorów zawiadomienia o „próbie bagatelizowania wielokrotnych przypadków gwałtów pedofilskich dokonanych przez księży mogą świadczyć także słowa wypowiedziane w jednym z wywiadów przez obecnego prymasa Polski Wojciecha Polaka”. Jak wyjaśniono, „określił on przypadki tego jednego z najgroźniejszych przestępstw mianem wykroczeń w sferze pedofilii”.

Dziś parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski skierował z kolei do prokuratora generalnego wniosek dot. wypowiedzi szefa Twojego Ruchu o księżach pedofilach z 14 maja.

W programie TVN 24 Janusz Palikot, zwracając się do innego gościa programu, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, powiedział tego dnia: „A pan się nie widział z Hoserem, a pan się nie widział z Michalikiem, a pan się nie widział z Rydzykiem, a pan się nie widział ze Sławojem Głodziem? To są księża pedofile. Księża pedofile, którzy chronili pedofilów (…). Arcybiskup Hoser ukrywał księdza pedofila”.

Wniosek o wszczęcie śledztwa ws. znieważenia i pomówienia hierarchów przez Palikota tymi słowami skierowała w zeszłym tygodniu do prokuratora generalnego też Solidarna Polska.

[2014.05.19] TokFM.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: