FiM – Siostra zakonna skazana za przemoc w ośrodku wychowawczym w Zabrzu trafiła do więzienia

Siostra zakonna Agnieszka F., skazana na dwa lata pozbawienia wolności za przemoc w prowadzonym przez zakon boromeuszek ośrodku wychowawczym w Zabrzu, została osadzona w Zakładzie Karnym we Wrocławiu.

Poinformowała o tym w czwartek PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Gliwicach Agata Dybek-Zdyń. „W środę została osadzona w Zakładzie Karnym we Wrocławiu, bo tam ostatnio mieszkała” – wyjaśniła sędzia Dybek–Zdyń.

Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski potwierdził PAP, że w środę zakonnica została zatrzymana przez policję i doprowadzona do zakładu karnego.

W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał b. dyrektorkę zabrzańskiego ośrodka Agnieszkę F. – siostrę Bernadettę – na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył jej karę w zawieszeniu. Agnieszka F. nie trafiła jednak do więzienia. Sąd odraczał jej karę po wnioskach, w których skazana powoływała się na stan zdrowia i wiek – ma 59 lat.

W kwietniu zabrzański sąd nie zgodził się na dalsze warunkowe zawieszenie kary.

Prokuratura oskarżyła kobietę m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica Bogumiła Ł. została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu. Według prokuratury b. dyrektorka i jej podwładna zlecały wykonanie kar fizycznych na dzieciach innym wychowankom oraz same stosowały wobec podopiecznych przemoc fizyczną i psychiczną. Sprawa obejmowała łącznie 20 zarzutów dotyczących okresu od stycznia 2005 do stycznia 2006 r.

[2014.05.22] FaktyiMity.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: