FiM – Ksiądz z Lutoryża nie opłacał składek ZUS za organistę. Jest wyrok sądu

Rzeszowski Sąd Rejonowy uznał proboszcza z Lutoryża za winnego niepłacenia składek ZUS-owskich za zatrudnianego przez siebie organistę. W związku z nieodprowadzaniem składek ksiądz Stanisław B. były oskarżony przez Prokuraturę rejonową w Rzeszowie o naruszeni praw pracowniczych.

Prokurator wnosił o pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Sąd uznał duchownego za winnego, jednak umorzył postępowanie na 2 lata próby. Proboszcz ma także wpłacić 2 tysiące złotych na cele społeczne, uiścić koszty postępowania (1400 złotych) oraz opłacić pełnomocnika, który reprezentował przed sądem organistę.

Organista był zatrudniony w parafii od 2004 roku. Aż do maja 2009 r. proboszcz nie płacił za niego składek do ZUS. Mężczyzna nagłośnił sprawę w 2011 roku, kiedy został wyrzucony przez księdza z pracy. Później proboszcz utrzymywał, że jego były pracownik kolportował szkalujące go ulotki. Organista twierdził, że nie miał z tym nic wspólnego i złożył na proboszcza doniesienie, powiadamiając również o niepłaceniu składek, w wyniku którego parafia została skontrolowana przez ZUS. Wyliczono, że ks. Stanisław B. ma do uregulowania 18 tys. zł. Duchowny uiścił te kwotę. Dodatkowo przegrał z organistą proces o zniesławienie i ma sądowy zakaz publicznego wypowiadania się o nim.

[2014.06.16] FaktyiMity.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: