Szokujące odkrycie w Irlandii. Znaleziono masowy grób ze szczątkami blisko 800 małych dzieci

W mieście Tuam w Irlandii dokonano szokującego odkrycia. Masowy grób zawierający szczątki, jak się podejrzewa, blisko 800 małych dzieci został znaleziony przy dawnej siedzibie domu dla panien z dziećmi – pisze gazeta „The Irish Mail on Sunday”.

Zwłoki dzieci były grzebane na gruntach dawnego domu dla panien z dziećmi w latach 1925-1961. W tym czasie w budynku zwanym w Tuam po prostu Domem mieszkało tysiące niezamężnych kobiet ze swoimi dziećmi „z nieprawego łoża” – pisze „The Irish Mail on Sunday”.

Niedożywienie, odra, gruźlica…

Na liście przyczyn śmierci dzieci chowanych w masowym grobie znajdują się niedożywienie, odra, padaczka, gruźlica, zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie płuc.

Dzieci były przeważnie grzebane bez trumien w nieużywanym betonowym zbiorniku na wodę. Miejsce pochówku nie było w żaden sposób oznaczone. Podejrzewa się, że w grobie spoczywają szczątki co najmniej 796 dzieci.

– Tylko sam Pan Bóg może wiedzieć, kto dokładnie tam jest. Zwłoki leżały w grobie od lat i teraz trudno ustalić ich dokładną liczbę. Cała sprawa pochówków w Domu zaczęła zresztą wychodzić na jaw dopiero w ciągu ostatniego roku – mówi gazecie źródło zbliżone do śledztwa ws. grobu.

Odkrycia dokonała lokalna historyk

Odkrycia dokonała mieszkanka Tuam, historyk Catherine Corless, która sporządziła listę 796 dzieci zmarłych w Domu. – Kiedy prowadziłam badania potrzebne do stworzenia spisu, ktoś poinformował mnie, że na terenach należących do Domu znajdował się mały cmentarz, ale odkryłam, że tak naprawdę sprawa jest znacznie bardziej poważna – mówi Corless.

Według jej listy najstarsze dziecko, które zmarło w Domu, miało 9 lat, najmłodsze zaś tylko 2 dni. Dom dla panien z dziećmi został zamknięty w 1961 r. Jego mieszkańców ulokowano w innych placówkach. Bardzo wiele dzieci trafiło też do adopcji w USA.

Lokalne władze przeznaczyły już 2 tys. euro na wzniesienie postumentu z nazwiskami wszystkich dzieci pochowanych w grobie. Na ten cel potrzeba jednak 5 tys. euro – podaje portal „TheJournal.ie”.

[2014.05.28] TokFM.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: